Modernios šeimos narių santykiai giminės medyje

Sudarome Jūsų giminės medį.

Jau surinkote giminės informaciją, turite daugybę faktų: datų, vietovardžių, vardų ir pavardžių. Galbūt net ištirta giminės genealogija, kurios pagalba protėvių šaknys nusidriekia per kelis šimtmečius.

Atrodo, turime viską, ko reikia sukurti nuostabų giminės medį.

Ar žinote ką ir kaip pavaizduoti tokiame paveiksle?

Iliustracija. Grafų Pliaterių giminės medis. /Žemaičių muziejus „Alka“.

XX amžiaus buvo kur kas mažiau problemų formuojant grafinį šeimų piešinį, kuriame aiški tąsa: protėviai-tėvai-vaikai-vaikaičiai. Juk patriarchalinėje šeimoje pirmenybę šeimoje įgijo vyras, giminystė buvo nustatoma pagal tėvo liniją. Visi istoriniai giminių medžiai atspindi šią nuostatą.

Archyviniais dokumentais grįsta giminės genealogija leidžia nustatyti seniausių šeimų sudėtį su tėvų, jų brolių, seserų, jų vaikų šakomis. Šeimose pasitaikydavo antra santuoka, arba nesantuokinis vaikas, labai retai globos ar įvaikinimo faktas ir viskas, jokių problemų nekėlė jų pavaizdavimas. Sudarant medžio schemą, skirtingos kartos siejamos jungčių linijomis, nurodant jų tarpusavio ryšius. Giminės medžio struktūra aiški ir įskaitoma.

Iliustracija. 1857 metų dokumentinis įrašas apie valstietės Liucijos Večkisovos, Motiejaus žmonos, nesantuokinės dukters krikštą./LVIA/

XXI amžius į giminės medžio sandarą kartais įneša nenumatytos sumaišties. Dizaineriui tenka ieškoti vis kitų būdų kaip pavaizduoti modernios šeimos narių santykius. Viena, dvi, trys ištuokos ir kiekvienos šeimos vaikų jungtys priklauso nuo tėvų apsisprendimo apie jų santykius ir susitarimus, sprendžiant kiekvieno vaiko atvejį. 

Mums visiems kartu tenka sukti galvas - kokias pavardes įrašyti, kuriam iš tėvų priskirti atžalą po įvaikinimo, kaip juos sugrupuoti – jeigu abi šeimos pusės turi vaikų, o jų pavardės po naujos santuokos sudarymo tampa vienodos. Jeigu tikrojo tėvo ar motinos nauja šeima neįsileidžia į medį, bet vaiko pavardė lieka ankstesnės šeimos, kaip tai pavaizduoti grafine kalba?

Pagal Konstituciją Lietuvoje saugomos bei ginamos ir kitokios nei santuokos pagrindu sudarytos šeimos. 

Nesudarę santuokos poros turi vaikų, jų šeimos modelį reikia ženklinti medyje ar ne? Ką daryti, jeigu žmona pasilieka mergautinę pavardę, arba vyras keičia savo į žmonos – neaiškios ne tik vaikų, bet ir senelių jungtys.

Dailininkui, dizaineriui nuolat kyla klausimų, kurių šeima realiame gyvenime net nekelia.

-       Jeigu Dovydas turi kito tėvo pavardę, ar visi kiti įvaikinti 2-oje santuokoje? O Rima buvo Petro žmona? Aldona - antra? Tai Laurynas pirmesnis Petro vaikas?

-       Jeigu jo pirma žmona jums nežinoma, arba jos nenori eksponuoti giminės medyje - gal nieko ir nedėti, tai kur brėžti jungtį?

Dažnai sudarytą medžio piešinį tenka tvarkyti iš naujo ir iš naujo.

Su paliktomis spragomis – giminės medžio projektas neprofesionalus ir visos šeimos atrodys labai nelygiavertės.

 Iliustracija. Giminės medžio schema.

Projektuojant tenka koreguoti medžio schemą, kas sudėtinga, dizaineris negali numatyti kiek palikti vietos ir koks asmenų kiekis bus medžio viršūnėje. Dažnai reikia perstumti linijas, kitaip grupuoti duomenų neturinčias šeimas, kol ribos neaiškios ir sprendimus gali tekti priimami paskubomis.

Pirmiausia sudaroma giminės medžio diagrama, t. y. schema, tuo metu būtina apsispręsti - gal liks tik vardai, be pavardžių, ar svarbu kiek porų susituokę ir kurie vaikai kieno? Galima perteikti šeimų sudėtį linijų jungtimis su simboliniais santuokos-ištuokos ženklais, arba tik pavardėmis, moterys turi savitą išskirtinumą - jų pavardės lietuvių kalboje yra išvestinės. Kita tema – pasirinkti kalbą, kuria užrašomi kitataučių asmenvardžiai, plačiau rašoma: musugiminesmedis.lt/blogs/apie-lietuviskus-vardus/kol-kalbininkai-susitars

Suprantama, šiuolaikinė šeima nebūtinai sudaryta nusistovėjusių tradicijų pagrindu, kaip iki XX a., sudarydami medžius atsižvelgiame į naujoves, ieškome sprendimų.

Mes paruošėme tam tikrus gimimo, santuokų, skyrybų, mirčių ženklus ir simbolius - juos įterpiame į jungtis, pageidaujant, nežymimas joks statusas.

  Iliustracija. Giminės medžio fragmentai. Šemos statuso ženklai.

Būtina apsispręsti, kas nebus matoma, kas liks už giminystės linijų. Kiek asmenų talpinsime į medį - viską, ką žinome apie kiekvieną, ar tik esminius dalykus. Labai svarbu nuo pat pradžių užtikrinti tvarką, kaip sisteminti visas gautas žinias, kas jums, kas visiems kitiems giminaičiams svarbu, kas ne. 

Turime suderinti jūsų poreikius ir pageidavimus su programinėmis galimybėmis, spaudos būdais bei eksponavimo poreikiais.

Tada pradedamas kurti originalus jūsų giminės medis.

 Iliustracija. Giminės medžio projektas.

 Apie giminės medžio formavimo būdus ir klaidas: musugiminesmedis.lt/blogs/apie-gimines-medzius/ar-jau-galima-piesti-gimines-medi


Palikti komentarą

Prieš paskelbiant viešai, visi komentarai yra peržiūrimi.